İŞYERLERİNDE KULLANILAN İTFAİYE MALZEMELERİ

İŞYERLERİNDE KULLANILAN İTFAİYE MALZEMELERİ

 4-1- Hortumlar

Genel olarak iki tip hortum vardır.

 1- Alıcı Hortumlar

 Adından da anlaşıldığı gibi yangın yerinde itfaiye araçları ile(motopomp veya aracında arkasında bulunan sabit pompalarla) deniz, göl, sarnıç, gibi su kaynaklarından su çekmek için kullanılan dışı sert lastik ile kaplanmış içi çelik  spiral tellerle kuvvetlendirilmiş hortumlardır. Bu şekilde sağlam yapılmasının amacı araç pompasının vakum yaparken hortumun yapışmasını önleme içindir. Ala tipi hortumlar denilen bu hortumların emiş gücü 6 bardır.  Deneme basıncı 12 bar, patlama basıncı 25 bardır. Boyları 2.50-2.60 metre arasındadır.  Çapı ise 110 mm'dir.

   

 2- Verici Hortumlar

 Bu hortumlar kendi aralarında 2 gruba ayrılırlar.

 1-B Tipi Hortumlar: Bu hortumların dışı sık keten ile örülmüş içleri kauçuk ile kuvvetlendirilmiştir. Çapı 75 mm dir. Boyları dünya normlarına göre kullanım açısından 20 metre ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca uzun merdiven araçlarında kullanılmak üzere 35 m'lik özel tipleri de vardır. 12 bar çalışma basıncında kullanılır, 25 bar basınç bar ile denenir, 50 bar basınç altında patlar.

 2-C Tipi Hortumlar:  Bu hortumlar kendi aralarında ikiye ayrılırlar. Birinci 52 mm lik olanıdır. Bu hortumda B tipi hortum gibi keten bezi ile örtülmüş içi kauçuk ile kaplanmıştır. Bu grubun ikinci hortumu 42 mm lik olanıdır. Bu hortumda diğerleri gibi keten ve kauçuktan imal edilmiştir. Boyları dünya standartlarına uygun olarak 15 m ile sınırlandırılmıştır.  İstanbul İtfaiyesinde ise B tipi hortumlara uygunluğu  açısından 20 m olarak hazırlanmıştır. Bu hortumlarda 12 bar basınçta kullanılır. 25 bar basınçta test edilir, 50 bar basınçta patlar.

Verici hortumlara ek olarak bu gruplara konulmamış bir hortum daha vardır.  Bu hortumun adı yüksek basınç hortumudur. Bu hortumun içi  iplik ile örülmüş ve dışı da lastik ile güçlendirilmiştir. 60 bar basınca dayanıklıdır. 30-60 metre uzunluğundadır. Bu hortum sabit olarak çok maksatlı aracın arkasında bulunan pompanın üstündedir. Amacı ise ani müdahale gerektiren durumlarda olaya müdahale etmektir.

 

4-2- Lanslar: Hortumun ucundaki rekora takılırlar. Musluklu ve Musluksuz tipleri vardır. Bunun yanında itfaiye de birçok tipleri mevcuttur. Genelde yangın dolaplarında bulunan hortum tipi C tipidir. Lans olarak ta Musluklu veya Musluksuz lans kullanılmaktadır. Bu C tipi lansın  5 Bar basınçta dakikadaki su verimi 100lt/dk. dır.

     C lansı çapı 9/12 mm                                B lansı çapı 16/22 mm

            100-200 lt/dak                                                400-800 lt/dak

 

 


 Fikrasyon: Yangın yerinde kullandığımız ana malzemelerden biridir. Bu araç tek koldan gelen suyu üç kola dağıtır, iki tane C tipi, bir tane B tipi çıkışı vardır.

 

 Seyyar Köpük Melanjörü: Yangın yerine bir hortum kala araya takılan bu alet su ve köpük konsantresini uygun oranda karıştırarak köpük üretmek için kullanılır. Ayrıca yangın anında iki koldan su  ile müdahale ederken köpüğe ihtiyacımız olduğunda bu malzemeyi kullanarak üçüncü koldan köpük işleyebiliriz.

 


İst Büyükşehir Belediye Başkanlığının verdiği bilgilerden dolayı teşekkürler

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !